גיזום עצים לקראת החורף

כל מה שצומח צריך את הגשם וזה בדיוק הזמן של העצים שלכם לקבל חלק גדול ממה שהם צריכים כדי להמשיך לגדול. עם זאת, בחורף יש הרבה סכנות לעץ שלכם דבר שמחייב אתכם לדאוג לגיזום נכון. גיזום עצים היא לא משימה פשוטה ויש לבצע אותה בידע ובמקצועיות.

 

למה צריך לגזום את העץ לקראת החורף?

תהליך גיזום עצים אולי הוא לא בין התהליכים הכי מוכרים שיש אך הוא מבין החשובים ביותר שמתבצעים מידי שנה ברחבי הארץ בכל עץ בין אם הוא משמש לנוי ובין אם הוא משמש לגידול פירות. העץ צומח במהלך כל השנה כאשר בתקופת החורף הוא מקבל את מי הגשמים החשובים מאוד לגדילתו, אך במצבים מסוימים החורף דווקא עלול להזיק לו. בחורף יש לא מעט רוחות שיכולות לשבור ענפים ויחד עם השמש המועטה שחודרת מבין הענפים, העץ יכול להיות דווקא בסכנה. זה הזמן למנוע מהפירות שעליו לנבול ומהענפים להינזק ולדאוג לגיזום נכון.

גיזום עצים

החורף בא והעצים משתוללים

  • חשוב מאוד לגזום את העצים במועד הנכון ולא להגזים לכאן או לכאן. מצד אחד גיזום בחורף עצמו לא תמיד אפשרי כיוון שמזג האוויר לא יהיה תמיד לטובתנו ומומלץ לא להגזים ולגזום את העץ בתאריך מוקדם מידי, מה שיכול להציב אותו בבעיה לא פחות גדולה.
  • גיזום עצים לקראת החורף אמור לפתור מספר בעיות כאשר עוד לפני שמדברים על היתרונות של הגיזום ועל הצורך בו, חייבים להבין שכל עץ שונה מהאחר ואי אפשר להתייחס אליהם באופן מכליל. יש עצים יותר שבירים ויש כאלו שיותר חזקים וזה רק הבדל מיני רבים. זו הסיבה מדוע יש צורך לבצע את התהליך עם חברה מקצועית בלבד.
  • בתקופת החורף השמש אינה חזקה כמו בקיץ ולעתים יש ימים שאין בהם שמש בכלל. הענפים חייבים את השמש כדי להצליח להצמיח את הפירות כמו שאנו רוצים וזה הזמן להיפטר מענפים שאינם רצויים. ענפים אלו יכולים להיות ענפים שבורים, כאלו שגם יכולים להיות מפגע בטיחותי, כאשר גם ענפים שאין עליהם שום גידול צריכים לפנות את המקום לענפים בריאים שיקבלו יותר שמש בגלל הפחת הענפים.
  • ההסרה של הענפים חשובה גם כדי שהם לא יפגעו בענפים בריאים אחרים. חשוב לזהות מיהם אותם ענפים שיכולים להישבר בסופות המתקרבות בתקופת החורף ולהיפטר מהם בגיזום עצים מוצלח ויעיל כך שהענפים הבריאים לא ימצאו את מותם עם כל הפירות הפוטנציאליים שלהם.

איך מבצעים את הגיזום?

כדי לגזום את העץ באופן הטוב ביותר חשוב להיעזר בחברה מקצועית שיש לה ניסיון של שנים. גיזום עצים הוא תהליך של אל חזור, ולאחר הגיזום אי אפשר להתחרט על מה שנעשה. זה מגדיל עוד יותר את חשיבות בחירת החברה המתאימה שבקיאה בגיזום העצים מהסוג שלכם, והבנת הצרכים שלכם בין אם מדובר על עצי גידול או על עצי נוי.