הרחקת עטלפים בדרך הנכונה

 

אנשים אינם מחבבים עטלפים – חיה שאנחנו נרתעים ממנה באופן אינסטינקטיבי מאז ומתמיד. הסיבות לפחד הן רבות ומגוונות – חלקן מבוססות וחלקן נשענות על אמונות טפלות ועל מידע מסולף. בין שאר תכונות מרתיעות ניתן למנות את המראה המוזר שלהם, את הדמיון למכרסמים ששנואים על אנשים רבים, את הכנפיים המוזרות, את הפעילות בשעות הלילה ואת הקולות המשונים שהם משמיעים. אמונות שונות הוכחו כשקריות: העטלפים לא יסתבכו בשערכם והם אינם שותים דם כמו ערפדים. מן הצד השני – העטלפים אכן גורמים לנזק סביבתי עקב רבייה מופרזת שלהם סביב עצי פירות ובגלל מזיקים שהם עשויים להביא עמם. שיירי הפירות המרקיבים שהם משאירים, בליווי לשלשת, מהווים מפגע ריח ומפגע ויזואלי. בשורה התחתונה – מדובר ביונקים מופלאים אך מעוררי רתיעה שבני האדם מעדיפים להעריך אותם מרחוק.

 

הרחקת עטלפים ללא רעלים

 

בשנים עברו נהגו להדביר את העטלפים באמצעות רעלים, אבל כיום ידוע שמדובר בפתרון מזיק ולא נחוץ. ראשית, הרעלים כשלעצמם הם מפגע סביבתי שעשוי לפגוע במינים שאיננו רוצים להדביר. כאשר הורגים עטלפים מתעורר הצורך באיסוף הגוויות המרובות מכל מקום. ולבסוף, כאמור – מדובר בחיה מרתקת שהמודעות לשימורה הולכת וגוברת. חלק מן המינים מצויים בסכנת הכחדה וההשקפה כיום היא שיש להימנע מהריגתם. אם כך, מתבקש פתרון של הרחקת עטלפים בלי רעלים ומבלי לגרום נזק לחיות המוזרות האלה.

 

כאשר אדם משוטט ברחובות העיר וחושש מלהקות העטלפים שדואות מעליו, סביר להניח שכל השיקולים האקולוגיים אינם מעסיקים אותו. כך קורה גם כאשר אנחנו מוצאים עטלפים בחצר ביתנו ודואגים בגלל נזקים ומזיקים שהם מביאים עמם. כאשר זה קורה צריך פשוט להזמין הדברה שתרחיק אותם מבלי לגרום להם נזק. העטלפים מתבססים על מערכת הסונאר המופלאה שלהם כדי לנווט את דרכם באפלה, והם מתרחקים מאורות חזקים. על בסיס זה פותחו מערכות הרחקה אלקטרוניות מתקדמות שמסוגלות לייצר סונאר בתדרים משתנים ולשבש את פעילות העטלף בסביבה המוגנת. לכך מוסיפים תאורה מסנוורת, ועד מהרה להקת העטלפים לומדת שכדאי להימנע מהאזור המוגן.

 

כאשר מזמינים הרחקת עטלפים, כמו בכל מצב של הדברה והרחקת מזיקים, חשוב מאד למצוא ספק אמין ומנוסה שיודע לטפל במפגע ולהעלימו אחת ולתמיד. עטלפים, כמו מזיקים אחרים, אינם קלים להרחקה – ואין תחליף לניסיון ולידע שיאפשרו למדביר שלכם לבצע את ההרחקה בצורה הטובה והאיכותית ביותר, ללא נזק סביבתי. הקפידו לבחור מדביר אמין ומנוסה שעושה שימוש באמצעי הדברה אלקטרוניים ולא ברעלים.