כלי עבודה בהם משתמשים לחיטוב עצים, גיזום ועיצוב גדר חיה

כלי עבודה לטיפול בעציםכלים לעבודה בעץ מצליחים לשלב בין רמה גבוהה של ביצועים ובטיחות. הנה כמה כלי עבודה חיוניים בהם משתמשים לחיטוב עצים, גיזום ועיצוב גדר חיה:

א. גרזן – היתרון של גרזן בא לידי ביטוי באפשרות לבצע חיתוך, ביקוע וחיטוב של עץ בכלי עבודה אחד. הגרזן בנוי בדרך כלל מידית עץ עבה שבראשה להב מתכת חד וכבד. בעזרת הגרזן ניתן לחטוב את כל סוגי העצים או לבקע משטחי עץ ופלטות מעובדות.

ב. מלטשות – בקטגוריית כלי העבודה החשמליים ניתן לחטוב עצים, לגזום ולעצב גדר חיה בעזרת מלטשות. מלטשת מסוגלת להגיע להספק של עד 500 וואט ולמעלה מכך. יש דגמי מלטשות עם ויסות מהירות והתנעה רכה, מלטשות מרובעות ומלטשות סרט.

ג. מסורים – עוד כלי עבודה בסיסיים המשמשים לביצוע כריתת עצים, חיטוב עצים, גיזום ועיצוב גדר חיה כוללים את המסורים. בעבר נהוג היה להשתמש במסור מכאני על מנת להשיג תוצאות דומות, אך כיום מקובל להעדיף מסורים חשמליים. יש דגמי מסורים אנכיים, מסורים עם גוף מתכתי ומסורים קומפקטיים לעבודה בשטח פתוח. בנוסף, מסורים שולחניים משמשים בעיקר לעבודה על עץ לאחר שהוא נכרת או נגזם.

ד. מולטיטול – אנשי מקצוע מעדיפים לעיתים קרובות לרכז את כל העבודות בתוך כלי אחד. מולטיטול הוא דוגמא לכלי כזה, עם אפשרות להפעלה באמצעות סוללות או בחיבור ישיר לחשמל. מולטיטול הוא מוצר ארגונומי, נוח לשימוש בעבודות קלות במקומות ללא גישה ובעל מנגנון החלפת ראשים במהירות ללא שימוש באביזרים נוספים. יתרונות אחרים הם הדק הפעלה גדול והתאמה לשימוש ביד אחת בלבד.

איך בוחרים כלי עבודה?

אנשי מקצוע בתחום העצים צריכים לבחור כלי עבודה שמתאימים להם. כדאי להתחיל בהגדרת צרכים ומטרות, לקרוא על המפרט הטכני של הדגמים המובילים ולברר על מחירים. רצוי לתת עדיפות לכלי בטיחותי שיאפשר עבודה נוחה לאורך זמן.

גיזום עצים מתבצע בשטח לעומת עבודה על פלטות עץ שמתבצעת במקומות סגורים. עם זאת, גם הגיזום נערך בדרך כלל במקומות פתוחים ועם כלים עמידים.