צמחים טורפים – אילו סוגים מתאימים לגידול באקלים הישראלי?

אז.. אילו צמחים טורפים מתאימים לגידול באקלים הישראלי?

אם יש צמחים שהם מרתקים במיוחד ושאי אפשר לנתק מהם את המבט, אלו הם הצמחים הטורפים. צמחים טורפים נקראים כך משום שחלק ניכר מהתזונה שלהם – היא בעצם מבעלי חיים שאותם הם מעכלים. אלו צמחים מרתקים במיוחד,  והגידול שלהם הוא חוויה. עם זאת, הצמחים הטורפים אינם מקומיים (בעבר היו צמחים טורפים בארץ ישראל ואלו נעלמו סופית עם ייבוש החולה) ואינם מתאימים לגידול טבעי באקלים המקומי. עם זאת, ישנן כמובן משתלות בארץ שמציעות את הצמחים הללו, ואם מדובר על גידול ביתי בתנאים המתאימים – יש צמחים שבהחלט אפשר לגדל כאן, על אף שלעתים האקלים הישראלי הוא מאתגר עבורם (אם כי ישנן תקופות שבהן האקלים הוא דווקא מושלם). להלן דוגמאות לכמה מהצמחים הטורפים שנפוצים בגידול ביתי, ושיתאימו לאקלים המקומי.

צמחים טורפים

הכירות ראשונית עם הצמחים הטורפים בארץ

  • כדנית – הכדנית קיבלה את שמה, משום שצורתה נראית כמעין כד ארוך. הכדנית מגיעה לרוב בצורה של אשכולות – כמה כדניות יכולות לגדול על בסיס של שורש אחד. בניגוד לצמחים טורפים אחרים, את הכדנית לא מגדלים בתוך שתיל, אלא מומלץ בחום לקנות אקוואריום ריק עבורם ולגדל אותן בתוכו. שימו לב שכאשר אתם מגדלים את הכדנית, אתם לא חושפים אותה ישירות לשמש הישראלית שהיא חזקה מידי עבורה – אלא מסתפקים בתאורה מלאכותית (בחורף זה פחות מסוכן, מטבע הדברים). כמו כן, הכדנית איננה דורשת כמעט תרדמת חורף, כך שלאורך רוב השנה היא תפרח ותהיה בשיאה.

 

  • חמאית – זו דוגמה לצמח טורף מיוחד מאד. החמאית היא צמח טורף שקיבל את שמו העברי, מהסיבה שאם תגעו בה – תרגישו שיש לה מרקם חמאתי ודביק למדי. המרקם החמאתי זה הסוד שלה – היא שייכת למשפחה של צמחים טורפים אשר מצליחים ללכוד את החרקים, פשוט בזכות העובדה שהחרקים נמשכים אליהם – ואז נדבקים אליהם מבלי שהם יכולים לברוח. החמאית היא צמח טורף אשר זקוק להרבה מאד שמש. לכן בקיץ אפשר לחשוף אותה ישירות לשמש, ובחורף כדאי להשתמש בתאורה מלאכותית בעוצמה חזקה יחסית. יש לקחת בחשבון כי החמאית פורחת ומלבלבת בעיקר בקיץ, בעוד שבחורף היא נכנסת לתרדמת, ואין טעם לנסות ולעורר אותה – אלא לתת לה את הזמן שלה.

 

  • שופרית – עוד צמח טורף יפה במיוחד, הוא צמח השופרית, אשר משמו גם ניתן להבין מה הצורה שלו. מתוך המגוון הרחב של צמחים טורפים, זהו כנראה הצמח הטורף הנוח ביותר לגידול בישראל. זהו צמח שדי עמיד לכל תנאי האקלים בישראל – וניתן לגדל אותו בחוץ בכל העת, ללא שום חשש מפני פגיעה בו. גם השופרית היא צמח עונתי, כמו החמאית, ובחורף היא נכנסת לתרדמת – אם כי כאמור, אין צורך להכניס אותה פנימה לתוך הבית ולהגן עליה במיוחד. כמו כן, השופרית הוא צמח שכמעט ולא זקוק להאכלה נוספת מעבר לחרקים שהוא תופס בעצמו.

 

  • דיונאה – זהו צמח טורף מיוחד אשר ממש לוכד את החרקים בעצמו – הוא סוגר את החרקים, ומעכל אותם פנימה. הדיונאה אף היא נחשבת לפרח יחסית נוח לגידול, ולמעט מקרים של קור קיצוני מאד וברד – אפשר לגדל אותה חבוץ ללא חשש – וגם היא פרח עונתי אשר ישן בחורף. הדיונאה זקוקה לעתים לקצת סיוע ואפשר לקנות לה תולעי דם לעיכול – אם כי לרוב היא מסתדרת בעצמה.

צמחים טורפים

היופי המיוחד של הצמחים הטורפים

אם לסכם, אין ספק שהצמחים הטורפים הם תוספת מדהימה עבור הבית שלכם. הגידול שלהם איננו מסובך כמו שחשבתם בהתחלה – וצריך בסך הכל קצת תשומת לב – והרווח הוא ענק.